Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Wtorek, 2021-08-03

Imieniny: Augustyna, Kamelii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 717448
  • Do końca roku: 150 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!


ZDROWO JEMY, ZDROWO ROŚNIEMY

"Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy"
to program promujący prawidłowe nawyki żywieniowe dzieci. Nasze Przedszkole przystąpiło do  realizacji programu w 2015 roku.
 
Rozpoczęliśmy zwykłymi warsztatami skierowanymi do dzieci i ich rodziców. Świetnie się na nich bawiliśmy, a najważniejsze, wszyscy zrozumieliśmy jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowe żywienie.
W 2017 roku, Przedszkole zgłosiło się do ogólnopolskiego programu o takiej samej nazwie. Rozpoczęliśmy współpracę z dietetykiem Jolantą Karwat – edukatorem ogólnopolskiego programu Zdrowo Jemy Zdrowo  Rośniemy. Koordynatorem przedszkolnym da programu została pani Małgorzata Bełczącka. Rozpoczęto  realizację programu. W placówce odbyły się warsztaty, w których udział wzięli zarówno nauczyciele, pracownicy przedszkola jak i rodzice dzieci. Przeprowadzono również dokładną analizę bazy i dzialań przedszkola. Placówka otrzymała wyjątkowo wysoką ocenę.
 
Data analizy: 2017-03-06   
O zdrowiu dziecka oraz jego prawidłowym wzroście i rozwoju decyduje wiele czynników, wśród których bardzo istotne miejsce zajmuje prawidłowe żywienie. Na podstawie przekazanych jadłospisów oraz wywiadu z personelem przeprowadzono szczegółową analizę żywienia w Państwa placówce, z której najistotniejsze wnioski zamieszczono w niniejszym opracowaniu.
 
Podsumowanie całości analizy.
Bardzo ważnym elementem edukacyjnym jest zaangażowanie dzieci (adekwatnie do ich wieku i umiejętności) w przygotowanie wybranych potraw. Dzięki temu dzieci nie tylko mają możliwość zapoznania się z asortymentem produktów, ale również pomaga to kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe we wczesnym dzieciństwie.  Ważne jest również zapewnienie dzieciom możliwości decydowania o wielkości spożywanej porcji - takie działanie jest pomocne w kształtowaniu mechanizmów głodu i sytości, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.W Państwa placówce bardzo dużą uwagę przykłada się do zdrowego żywienia, zaangażowanie widać zarówno po stronie Pań pracujących na kuchni jak i nauczycieli. Prowadzenie ogródka oraz przygotowywanie posiłków przez dzieci jest miłym akcentem jeśli chodzi o wzmacnianie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci. W opinii edukatora Państwa placówka mogłaby stanowić wzór w ramach programu Zdrowo jemy, Zdrowo rośniemy dla innych placówek.
 
Edukator: Karwat Jolanta
 
Program Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy jest nadal realizowany. Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku szkolnym, we wszystkich grupach wiekowych są prowadzone cykliczne zajecia z zakresu zdrowego odżywiania. Prowadzi je pani Małgorzata Bełczącka.
 
Ważne jest aby kontynuować podjęte działania, dlatego bardzo prosimy o współpracę w tym zakresie.
 
RODZICU!
Dołącz do  programu Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy!
 

Prawidłowe żywienie zapewni zdrowy rozwój.

 

Prawidłowe zwyczaje żywieniowe najmłodszych zmniejszają ryzyko wystąpienia
chorób dietozależnych.

 

Dostarczając dziecku wraz z pokarmem odpowiednich proporcji witamin i składników mineralnych,
dbamy o prawidłowy rozwój kości i zębów oraz chronimy u niego wciąż rozwijające się nerki przed nadmiernym obciążeniem.

 

Układając zbilansowaną dietę zmniejszamy ryzyko nadwagi dziecka – zarówno teraz,
jak i w dorosłym życiu.

 

Dostosowując jadłospis dziecięcy do specyficznych dla każdego etapu życia dziecka
potrzeb żywieniowych,zapewniamy mu najlepsze warunki do rozwoju.